Us0171 over Bayou Zourie
Good Condition14 years old12,466 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 1.1 North Of La 10 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Bayou Zourie |
| Coordinates | 31.04362, -93.27540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 845.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,466 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800000080592 |