Us0171 over Bayou Zourie
Fair Condition48 years old6,952 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 1.1 Mi North Of La 10 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Bayou Zourie |
| Coordinates | 31.04348, -93.27582 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 899.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,952 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800240611552 |