La0008 over Calcasieu Relief Creek
Good Condition11 years old931 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 1.52 Miles NE Of La 121 |
| Carries | La0008 |
| Crosses | Calcasieu Relief Creek |
| Coordinates | 31.22201, -93.10550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 480.0 ft (146.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 1697.1 sq m |
| Main Spans | 24 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 931 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800000080609 |