La0008 over Creek
Poor Condition70 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 3.3 Mi East Of La 469 |
| Carries | La0008 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 31.20328, -93.12420 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 96.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800290310281 |