Sub Regional Parkw over Drainage Creek
Good Condition5 years old200 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 0.2 Mi E Of La 467 |
| Carries | Sub Regional Parkw |
| Crosses | Drainage Creek |
| Coordinates | 31.11723, -93.23867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Area | 267.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800000085808 |