Us0171 over Creek
Good Condition96 years old14,420 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | .55 Mi South Of La 3226 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 30.89301, -93.28620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 188.0 ft (57.3 m) |
| Deck Area | 487.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,420 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800240600691 |