Us0171 over Flat Creek
Good Condition45 years old14,420 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | .1 Mi South Of La 3226 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Flat Creek |
| Coordinates | 30.90447, -93.28790 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 793 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,420 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800240601501 |