La0010 over Glade Branch
Good Condition19 years old1,673 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 10.71 Mi East Of La 467 |
| Carries | La0010 |
| Crosses | Glade Branch |
| Coordinates | 30.96434, -93.07470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 249.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,673 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800660209711 |