La0010 over Whiskey Chitto
Good Condition19 years old1,673 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 12.10 Mi East Of La 467 |
| Carries | La0010 |
| Crosses | Whiskey Chitto |
| Coordinates | 30.96490, -93.05650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 640.1 ft (195.1 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 2731.4 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,673 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 085800660210811 |