La0010 over Little Six Mile Creek
Good Condition36 years old1,367 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Vernon |
| Location | 5.18 Mi. West Of La 463 |
| Carries | La0010 |
| Crosses | Little Six Mile Creek |
| Coordinates | 30.96811, -93.01260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 872.3 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,367 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 085800660301121 |