US 1 over Hammond Branch
Fair Condition97 years old36,052 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.28 Miles South Of Md 32 |
| Carries | US 1 |
| Crosses | Hammond Branch |
| Coordinates | 39.12333, -76.82502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 208.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1954) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,052 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130009010 |