Md 32 Ramp 10 over US 1
Fair Condition43 years old9,852 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.50 Miles N Of Aa Co |
| Carries | Md 32 Ramp 10 |
| Crosses | US 1 |
| Coordinates | 39.13859, -76.81279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 954.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,852 (2006) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130110010 |