US 29 NB over Frederick Road
Fair Condition78 years old130,203 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.54 Mile South Of US 40 |
| Carries | US 29 NB |
| Crosses | Frederick Road |
| Coordinates | 39.27010, -76.81804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.1 ft (41.8 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 890.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130,203 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130010011 |