Ridge Road over US 29 Ramp H (4)
Fair Condition60 years old5,121 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.28 Mile East Of US 29 |
| Carries | Ridge Road |
| Crosses | US 29 Ramp H (4) |
| Coordinates | 39.27875, -76.81565 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 537.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,121 (2009) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130015010 |