Md 97 over Cattail Creek
Fair Condition99 years old13,200 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.31 Miles N Of Mont Co |
| Carries | Md 97 |
| Crosses | Cattail Creek |
| Coordinates | 39.25603, -77.05127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 108.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,200 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130037010 |