Md 97 over Patuxent River
Good Condition26 years old13,200 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | On Montgomery Co Line |
| Carries | Md 97 |
| Crosses | Patuxent River |
| Coordinates | 39.23793, -77.05585 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 923.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,200 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130038010 |