Md 216 over Patuxent River
Fair Condition66 years old24,667 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | On Prince Georges Co Line |
| Carries | Md 216 |
| Crosses | Patuxent River |
| Coordinates | 39.10951, -76.85355 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 265.1 ft (80.8 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 2028.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,667 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130044010 |