Md 216 Ramp A (8) over Md 216
Good Condition23 years old3,691 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | .78 Mi S Of I-95 |
| Carries | Md 216 Ramp A (8) |
| Crosses | Md 216 |
| Coordinates | 39.12050, -76.85329 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 447.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,691 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130156010 |