Is 70 EB over Trans Cont Pipe Line
Fair Condition58 years old67,990 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.35 Mile East Of US 40 |
| Carries | Is 70 EB |
| Crosses | Trans Cont Pipe Line |
| Coordinates | 39.30209, -76.90777 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 542.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,990 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130054013 |