US 40 WB over Is 70
Good Condition58 years old6,355 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | US 40 @ Is 70 |
| Carries | US 40 WB |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 39.30206, -76.90969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 265.1 ft (80.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1034.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,355 (2006) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130055010 |