Md 175 WB over Is 95
Fair Condition56 years old28,774 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.49 Mile North Of US 1 |
| Carries | Md 175 WB |
| Crosses | Is 95 |
| Coordinates | 39.17786, -76.79063 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 333.0 ft (101.5 m) |
| Max Span | 167.0 ft (50.9 m) |
| Deck Width | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Area | 2060.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1972) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,774 (2012) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130061014 |