Md 175 SB over Co Rtes 2035 & 2036
Fair Condition51 years old34,795 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.5 Mile North Of Md 108 |
| Carries | Md 175 SB |
| Crosses | Co Rtes 2035 & 2036 |
| Coordinates | 39.18771, -76.80707 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.1 ft (41.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Area | 886.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,795 (2012) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130092012 |