Craycroft RD over Medium Wash
Good Condition41 years old4,452 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pima |
| Location | 200 Ft. W Of Paseo Tamayo |
| Carries | Craycroft RD |
| Crosses | Medium Wash |
| Coordinates | 32.32797, -110.86098 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Area | 327.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,452 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08894 |