Skyline RD over Drainageway
Fair Condition41 years old6,643 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Pima |
| Location | 0.1 Mi E Of Alvernon |
| Carries | Skyline RD |
| Crosses | Drainageway |
| Coordinates | 32.32275, -110.90525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Width | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Area | 187.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,643 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08905 |