US 1 over Csx Trans.
Fair Condition57 years old21,992 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.85 Mile North Of Md 32 |
| Carries | US 1 |
| Crosses | Csx Trans. |
| Coordinates | 39.14906, -76.80479 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 87.3 ft (26.6 m) |
| Deck Area | 1127.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,992 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130099010 |