Md 32 EB over Csx Transportation
Fair Condition43 years old81,833 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | On Anne Arundel Co Line |
| Carries | Md 32 EB |
| Crosses | Csx Transportation |
| Coordinates | 39.12568, -76.79077 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 302.2 ft (92.1 m) |
| Max Span | 158.1 ft (48.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1215.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,833 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130115013 |