Md 732r over Md 32
Good Condition35 years old15,761 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.17 M S Of Guilford Road |
| Carries | Md 732r |
| Crosses | Md 32 |
| Coordinates | 39.12792, -76.79522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 1669.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,761 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130123010 |