Md 216 over US 29
Good Condition25 years old17,672 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | .16 M N Of Ice Crystal DR |
| Carries | Md 216 |
| Crosses | US 29 |
| Coordinates | 39.14513, -76.90154 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 294.9 ft (89.9 m) |
| Max Span | 145.0 ft (44.2 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 1051.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,672 (2009) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130152014 |