US 29 NB over Middle Patuxent River
Fair Condition75 years old52,913 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.05 Miles South Of Md 32 |
| Carries | US 29 NB |
| Crosses | Middle Patuxent River |
| Coordinates | 39.16822, -76.88426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 693.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52,913 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130013011 |