Md 175 Ebr over Snowden River Parkway
Good Condition25 years old30,855 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.84 Mile West Of Md 108 |
| Carries | Md 175 Ebr |
| Crosses | Snowden River Parkway |
| Coordinates | 39.19106, -76.81094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 1296.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,855 (2012) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130153013 |