Md 932b-burntwoods over Md 32
Good Condition18 years old2,405 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.051 M S Of Ten Oaks RD |
| Carries | Md 932b-burntwoods |
| Crosses | Md 32 |
| Coordinates | 39.27311, -76.98757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 1142.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,405 (2007) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130158010 |