Md 291 over Cypress Branch
Fair Condition98 years old1,841 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 0.24 Mile East Of Md 313 |
| Carries | Md 291 |
| Crosses | Cypress Branch |
| Coordinates | 39.25778, -75.83286 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 140.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,841 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 100000140015010 |