Md 291 over US 301
Good Condition27 years old2,791 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 0.08 Mile West Of Md 701 |
| Carries | Md 291 |
| Crosses | US 301 |
| Coordinates | 39.26425, -75.86448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 754.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,791 (2009) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140030010 |