Md 28 over Seneca Creek
Good Condition26 years old11,520 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 0.2 Mile East Of Md 107 |
| Carries | Md 28 |
| Crosses | Seneca Creek |
| Coordinates | 39.12813, -77.33601 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 526.9 ft (160.6 m) |
| Max Span | 200.1 ft (61 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 2296.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,520 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150002010 |