Md 118 over Great Seneca Creek
Fair Condition95 years old6,121 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | 1.3 Miles North Of Md 28 |
| Carries | Md 118 |
| Crosses | Great Seneca Creek |
| Coordinates | 39.12658, -77.29644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 301.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,121 (2009) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000150020010 |