Md 108 over Patuxent River
Fair Condition98 years old12,871 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Montgomery |
| Location | On Howard Co Line |
| Carries | Md 108 |
| Crosses | Patuxent River |
| Coordinates | 39.16211, -76.97367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 215.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,871 (2013) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 100000150008010 |