HWY Main ST over Water Stop River
Good Condition29 years old5,043 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | 1.5 Mi W Of RTE 1 A |
| Carries | HWY Main ST |
| Crosses | Water Stop River |
| Coordinates | 42.12262, -71.30287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 130.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,043 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N130133LKMUNNBI |