HWY Main ST over Rr Mbta/csx
Fair Condition39 years old12,300 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | .3 Mi W Of St115 |
| Carries | HWY Main ST |
| Crosses | Rr Mbta/csx |
| Coordinates | 42.11921, -71.32887 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 330.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,300 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N1300340KDOT634 |