HWY Toner BLVD over I 95
Poor Condition66 years old33,600 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .1 Mi N Of Attleboro T.l. |
| Carries | HWY Toner BLVD |
| Crosses | I 95 |
| Coordinates | 41.96925, -71.29577 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 297.9 ft (90.8 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 1779.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,600 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160473VJDOTNBI |