I 95 NB over HWY Plain ST
Fair Condition64 years old61,914 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .2 Mi SW Of Mansfld T.l. |
| Carries | I 95 NB |
| Crosses | HWY Plain ST |
| Coordinates | 42.00643, -71.28474 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 755.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,914 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N160493R5DOTNBI |