St152 F J Kelly Bl over I 95
Fair Condition67 years old16,071 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Bristol |
| Location | .2 Miles South Plainvill |
| Carries | St152 F J Kelly Bl |
| Crosses | I 95 |
| Coordinates | 41.99589, -71.29197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 446.9 ft (136.2 m) |
| Max Span | 123.4 ft (37.6 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 2492.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,071 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N160463VNDOTNBI |