HWY Hillsvlle RD over Water Five Mile River
Fair Condition88 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | Corner Of Kitttredge RD |
| Carries | HWY Hillsvlle RD |
| Crosses | Water Five Mile River |
| Coordinates | 42.27109, -72.04089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N170011CUMUNNBI |