HWY Shore RD over Water Five Mile River
Good Condition33 years old517 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | At N End Of Lake Lashaway |
| Carries | HWY Shore RD |
| Crosses | Water Five Mile River |
| Coordinates | 42.24449, -72.04321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 74.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 517 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N170031GQMUNNBI |