HWY Park Hill RD over Water Bassett Brook
Good Condition70 years old1,422 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 1mi S Of Rt66 By Ehmptn |
| Carries | HWY Park Hill RD |
| Crosses | Water Bassett Brook |
| Coordinates | 42.29417, -72.68615 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 72.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,422 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N190370RHMUNNBI |