HWY Ryan RD over Water Parsons Brook
Fair Condition70 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | At Parsons Brook |
| Carries | HWY Ryan RD |
| Crosses | Water Parsons Brook |
| Coordinates | 42.30882, -72.71484 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 92.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N190540MTMUNNBI |