HWY Drury LN over Water N Br Manhan River
Good Condition28 years old259 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 1mi S Of Rt66 By Whmptn |
| Carries | HWY Drury LN |
| Crosses | Water N Br Manhan River |
| Coordinates | 42.28871, -72.73489 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 115.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N19040AN0MUNNBI |