HWY Old Spfld RD over Water Mill River
Poor Condition86 years old100 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 1 M N Of East ST |
| Carries | HWY Old Spfld RD |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.29118, -72.64026 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 1 (Imminent Failure) |
| Channel/Waterway | 1 (Imminent Failure) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 100.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N190680RCMUNNBI |