HWY Old Spfld RD over Water Mill River
Fair Condition35 years old100 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 1 M N Of East ST |
| Carries | HWY Old Spfld RD |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.29146, -72.64023 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 101.7 ft (31 m) |
| Max Span | 100.4 ft (30.6 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 111.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N19068BKTMUNNBI |