ST 9 Bstn-wrcstr over US 20 Southwest Cutoff
Fair Condition96 years old46,980 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 1000 Ft E Of Shrewsbry Tl |
| Carries | ST 9 Bstn-wrcstr |
| Crosses | US 20 Southwest Cutoff |
| Coordinates | 42.28269, -71.67005 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Area | 460.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,980 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N200161LYDOTNBI |