HWY Davis ST over Water Assabet River
Fair Condition176 years old6,600 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 0.1m W Of Rt135 |
| Carries | HWY Davis ST |
| Crosses | Water Assabet River |
| Coordinates | 42.29393, -71.63769 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 75.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1850 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,600 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N200051GVMUNNBI |